iTeatr


iTeatr dla Szkół to autorski projekt, który Telewizja Polska S.A. realizuje od 2012 roku, a który w maju 2015 roku przekroczył już milion młodych widzów.

Oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony. Odbiorcami transmisji teatralnych, realizowanych przy wsparciu każdego z 16 ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, są uczniowie szkół i placówek oświatowych różnego szczebla, oddalonych od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych (ze wsi i małych miasteczek) bez łatwego dostępu do oferty wydarzeń teatralnych. W ramach projektu iTeatr spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Udział wszystkich szkół w projekcie jest przy tym całkowicie bezpłatny.


Wśród teatrów, których spektakle na żywo transmitowane były do szkół znalazły się m.in.: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie z „Czarnoksiężnikiem z krainy Oz”, Teatr Muzyczny w Poznaniu z „Anią z Zielonego Wzgórza”, Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie z przedstawieniem „Stawiam na Tolka Banana”, jak również teatry muzyczne i teatry lalek z Białegostoku, Olsztyna, Katowic, Wrocławia i wielu innych ważnych ośrodków teatralnych.

Projekt iTeatr TVP powstaje dzięki wsparciu sponsorów i partnerów. Tylko dzięki nim transmisje teatralne realizowane przez zespoły z Ośrodków Regionalnych Telewizji Polskiej mogą docierać do najdalszych zakątków Polski, a młodzi fani teatru otrzymują za swoje spektakle wartościowe nagrody, profesjonalne warsztaty teatralne oraz możliwość obejrzenia swojego dzieła w telewizji! Projekt na przestrzeni lat wspierali również Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Audiowizualny, Narodowe Centrum Kultury, Narodowy Instytut Teatralny, Stowarzyszenie Autorów ZAIKS, Związek Artystów Scen Polskich, kuratoria oświaty.

http://www.iteatr.tvp.pl/