Jak przygotować dziecko do roli przedszkolaka?

Jesteś tu: » Strona główna » Oddział przedszkolny » Jak przygotować dziecko do roli przedszkolaka?

Jak przygotować dziecko do roli przedszkolaka?

Jak przygotować dziecko do roli przedszkolaka – ucznia i ułatwić mu adaptację do nowego środowiska

Jeżeli dziecko niechętnie przebywa poza domem postarajmy się:

• Stworzyć mu możliwość stopniowego usamodzielniania się dziecka – spróbować zostawić dziecko pod opieką cioci czy przyjaciółki, najpierw na krótko, stopniowo wydłużając ten okres, aby zrozumiało, że bez rodziców też można bawić się dobrze i bezpiecznie.

Jeżeli dziecko rzadko przebywa wśród rówieśników postarajmy się:

• stworzyć mu możliwość wspólnej zabawy z innymi dziećmi,
  • częściej wychodzić na plac zabaw,
  • zaprosić przyjaciół z dziećmi w podobnym wieku,
  • dobrze, jeśli dziecko znajdzie kolegę, lub koleżankę z którą wspólnie będzie uczęszczał do zerówki.

Jeżeli dziecko bardzo rzadko w domu rysuje, maluje, lepi z plasteliny:

• zaopatrzyć dziecko w przybory typu kredki, pędzel, farby, plastelina– dziecko, które w obcym środowisku styka się z zupełnie nowymi rzeczami, często nie chce podjąć próby pokonania trudności, ponieważ boi się, że nie podoła zadaniu, a wszyscy będą to widzieć.

Kiedy nadejdzie dzień samodzielnego pobytu dziecka w placówce, niech odprowadzi je osoba, z którą jest mniej zżyte i łatwiej będzie mu się rozstać.

Pamiętajmy! – to przede wszystkim rodzice muszą zaakceptować fakt pójścia dziecko do zerówki i to, że trzeba się z nim rozstać.

Umiejętności w zakresie samoobsługi:

• naucz dziecko samodzielnie rozebrać się, ubrać (w szatni poradzi sobie przy wyjściach na spacery, przebierze się w strój gimnastyczny, dba o własne ubranie – wie które jest jego, umie je poskładać),
  • utrzymywanie porządku wokół siebie,
  • dbałość o własne przybory,
  • umiejętność okładania zabawek na wyznaczone miejsce po skończonej zabawie,
  • wykształcone nawyki higieniczne,
  • estetyka jedzenia,
  • sprzątanie po sobie po skończonym posiłku.